Urobiť zo svadobného rozpočtu príťažlivú vec, o ktorej každý s radosťou diskutuje, je asi pre mnohých nedosiahnuteľným cieľom. Koľko peňazí si môžete dovoliť minúť a koľko ich chcete investovať do svojej svadby? Ako zabrániť tomu, aby sa financovanie veľkého dňa vymklo spod kontroly? Odpoveď je pomerne jednoduchá – treba staviť na dobrú organizáciu. V praxi to však môže vyzerať zložitejšie, preto sa inšpirujte nasledujúcimi tipmi.
1. Spravte si prehľad
Koľko ma to celé bude vôbec stáť? Tak na túto otázku vám len tak z rukáva nedá odpoveď žiadny odborník. Zahŕňa to viacero faktorov. Najprv si musíte povedať akú svadbu chcete - čo zahŕňa štýl, počet hostí, lokáciu a mnoho ďalšieho. Potom je dobré spraviť si prehľad aj v svadobných dodávateľoch. V našom svadobnom plánovači si viete jednotlivcov selektovať podľa profesie - či už ide o fotografa, aranžéra alebo kaderníka. Jednoducho, kým sa dopracujete k akej-takej výslednej sume za celú svadbu, musíte sa zorientovať vo vlastných kruhoch požiadaviek.
2. Zamerajte sa na konkrétne položky
Ak ste si spravili prehľad, tak potom máte pravdepodobne k dispozícii základné sumy za určité položky a viete si naplánovať ďalšie výdavky. Najprv si vyčleňte peniaze na zásadné veci, darčeky pre hostí môžete predsa riešiť až po doklepnutí priorít. Vo všeobecnosti platí, že 40% - 50% percent výdavkov by malo smerovať na zaplatenie jedla, nápojov a miesta, kde sa bude svadba konať. Potom sa môžete sústrediť na ďalšie veci. Nie je vôbec pravidlom, že na dôležité veci musíte prioritne minúť aj viac peňazí.
3. Kto to zaplatí?
Rozdelí sa financovanie svadby medzi oboch snúbencov? Pomôžu vám s tým rodičia? Môžete si s vašimi príjmami dovoliť obrovskú svadbu? Pri tomto bode sa musíte zahrať na malého ekonóma a vedieť si vôbec pripustiť, koľko z vášho rozpočtu vydelíte pre váš veľký deň. Možno vám príbuzní navrhli zaplatenie kvetinovej výzdoby. S touto ponukou však môže prísť aj to, že sa nenápadne stanú malými plánovačmi vašej svadby. Svadba je však oslavou vašej lásky a vy si určujete jej smerovanie. Ak by malo dôjsť k rodinným nedorozumeniam, radšej finančný dar v takejto podobe odmietnite.
4. Pyramída potrieb
Zapisujte si náklady na malé položky. Môže sa zdať, že to nič nie je, ale keď sa tých drobností nazbiera viac, vie to spraviť pomerne veľký zásah do rozpočtu. Máme na mysli peniaze za doplnky, za pozvánky, či za úpravu svadobných šiat. Na škodu nie je ani evidencia očakávaných a reálnych výdavkov. Vo finále si to môžete detailne porovnať a zistíte, aký ste mali odhad.
5. Majte v zálohe pohotovostný rozpočet
Niektoré veci môžu byť v reále drahšie než ste očakávali, preto je spoľahlivé mať poblízku aj finančnú zálohu práve pre takéto prípady. Vaša prvá pomoc by mala predstavovať približne 20% z celkového rozpočtu.
Nech bude váš rozpočet akýkoľvek, vždy viete nejaké peniaze aj ušetriť. Stačí trochu kreativity a vytrvalosť pri spisovaní výdavkov.
Vyskúšajte naše plánovanie rozpočtu
Interaktívny online plánovač pre vás schováva aj sekciu ROZPOČET. Ide o predpripravený zoznam položiek, kde si viete vkladať predbežné sumy a následne ich upravovať podľa reálnych nákladov. Rozpočet môžete korigovať podľa vašich aktuálnych výdavkov. Ak váš plán prekročil možný strop výdavkov, bez problémov si ceny v zozname môžete redukovať. Ďalšou možnosťou je zapisovanie všetkých zrealizovaných platieb.
Vo vašom personalizovanom rozpočte si zaznamenáte aj to, či danú čiastku platila nevesta, ženích, či ju platili spolu, či za to zaplatila rodina nevesty alebo rodina ženícha. Následne si môžete všetko prezerať v sumári. Ten je pomyselnou kalkulačkou a ukazuje vám, koľko ešte môžete minúť. Okrem toho si zapíšete aj zálohy, ktoré ste už zaplatili, ale aj tie, ktoré ešte budete musieť doplatiť. Rozpočet je pre vás k dispozícii všade, kde máte pripojenie na internet, viete ho korigovať z pohodlia domova i z práce. V prípade potreby sa dá aj vytlačiť a môžete si ho doplniť ručne.
Zaregistrujte sa a naplánujte si svadobný rozpočet.
REGISTROVAŤ SA
Text: Zuzana Šinaľová
Foto: Pinterest.com, Shutterstock.com