Rady neviest So svadobným fotografom a kameramanom by ste mali byť zohratý tím Objavte kopec dobrých rád a postrehov v podaní našej nevesty Aničky.

Naša kreatívna duša svadobného projektu to už má tiež za sebou. Preto sme si ju dovolili zobrať na paškál. S Aničkou vznikol rozhovor, ktorý je plný užitočných rád priamo zo svadobného terénu. Prajeme vám príjemné čítanie. Naberajte inšpiráciu, kým je ešte čas.
Ako dlho trvali prípravy na tvoj veľký deň?
Tak kompletka trvala asi rok. Ale na začiatku sme si vybrali iba termín a rezervovali priestory, od toho sa potom všetko odvíjalo. Postupne sme sa venovali rezervácii dodávateľov – čím lepší, tým skôr ho treba objednať. Reálna príprava začala pol roka pred svadbou a tá intenzívna asi tri mesiace pred svadbou. Prípravy bežali ešte posledný deň. Ak by som mala chystať svadbu ešte raz, snažila by som sa všetko pripraviť tak, aby bol posledný deň pohodový, bez príprav. Ale nie som si istá, či sa to vôbec dá :)

Výber šiat pre nevestu patrí bezpochyby k najnáročnejším rozhodnutiam v živote ženy. Čo však výber fotografa a kameramana? Ako prebiehalo „výberové konanie“?
Pri kameramanovi to bolo bez výberového konania. Môj šikovný brat sa tomu venuje, tak som to celé nechala na ňom. Naša požiadavka bola mať hlavne zaujímavý krátky zostrih (3-4 minúty) na jednu pesničku. Trvalo to síce rok - obuvníkove deti chodia bosé :), ale stálo to za to. Okrem toho mám super kamaráta, ktorý nám ako prekvapenie pripravil rozhovory s hosťami. Dával im rôzne otázky – čo s nami prežili, ako nás spoznali, pikošky zo života, priania. Toto video má pre nás veľkú hodnotu. Odporúčam toto s niekým dopredu dohodnúť, po svadbe vám ostane vzácna pamiatka.

A čo výber fotografa? Tak tu už prebiehalo intenzívne výberové konanie. Zamerala som sa najmä na portréty fotografov. Výber postupoval tak, že som zbierala kontakty od známych a strávila som veľa času hľadaním na rôznych stránkach. Bolo to pomerne náročné, keďže niekto používa vlastnú web stránku, iný sociálne siete, niekto ani nemá svoju prácu zverejnenú a dopracovať sa ku všetkým dostupným fotografom bolo nemožné. Preto sa teším, že vďaka Rozprávkovej svadbe je to vyhľadávanie oveľa jednoduchšie. Pri výbere bolo pre nás dôležité, aby boli fotky originálne svojím štýlom. Takisto sme si dávali pozor na to, ako bude dotyčný fotograf pôsobiť na ľudí. Nie je nič horšie ako keď sa tvári dôležito a chodí pomedzi hostí ako veľký umelec. Tak sme sa stretli, sadol nám obdivom a skamarátili sme sa. Je to veľmi dôležité, pretože fotograf nevestu sprevádza celý deň, vie ju upokojiť, pomôcť jej. Podľa mňa by mal byť taký malý psychológ.

Môj osobný postreh – nevyberajte fotografa iba podľa portrétov, zamerajte sa aj na to, ako fotí celý svadobný deň, či fotí všetkých hostí, všímajte si, či sú jeho zábery kvalitné aj mimo ateliéru. Podstatné takisto je, či ho baví fotiť svadby ako také, alebo len umelecké fotografie a portréty. Odporúčam tiež venovať čas plánovanému foteniu so všetkými hosťami. Po svadbe to oceníte.
Mnohé nevesty si okrem tradičnej výzdoby zvyknú tvoriť aj špeciálnu fotostenu či fotodoplnky pre svadobných hostí. Ako si na tom bola ty?
Áno, mali sme fotostenu, jednorázový foťák a doplnky na fotenie. Dnes už trochu gýčové, ale v tom čase to bola parádna vec. Ľudia mali ďalšiu aktivitu navyše počas celého večera. Vďaka stene si ľudia spravia viac fotiek. Dôležité bolo dobré osvetlenie. Dohodnite si s prevádzkarom priestoru vhodné miesto niekde v centre diania. Jednorázové fotky sme použili ako fotoknihu – ľudia nám tam písali odkazy a hádzali ich do krabičky. Tu odporúčam mať viac fotopapierov, lebo veľa fotiek nám ľudia vzali – chceli si ich nechať na pamiatku.

Svadobné fotenie počas dňa D, alebo radšej v iný deň?
My sme mali aj-aj, takže to viem porovnať. V deň D je veľkou výhodou to, že máš spravený profesionálny mejkap, účes, šaty, celé je to autentické. Popritom vznikajú pekné zábery do videa. Nevýhodou je, že je to časovo obmedzené, tým pádom máte viac stresu a menej možností na vymýšľanie profesionálnych záberov – miesto na fotenie musí byť niekde blízko. Počasie v ten deň neovplyvníte, nemusí byť ideálne. Často vychádza fotenie cez obed, kedy vie byť slnko prudké a nie príliš ideálne pre fotky. Pekné fotografie sú napríklad pri vychádzajúcom alebo zapadajúcom slnku. Dodatočné fotenie sme mali dva dni po svadbe. Celý styling musel ísť odznova. Treba vyriešiť šaty, kyticu – veľa týchto vecí sa pripravuje práve v deň D, v iný deň ich nemusíte mať k dispozícii. Ak chce však niekto večerné, nočné, ranné zábery, fotenie na špeciálnych miestach vzdialených od bydliska, tak je fotenie pred svadbou alebo po nej super. Je to zábavné a uvoľnenejšie. Samozrejme, fotografovanie mimo svadobného dňa zvykne byť drahšie. Ale záleží na dohode. V každom prípade, odporúčam mať asistentov ktorí pri fotení pomáhajú. Ja ďakujem tým našim E+R :)


Mala si špeciálny svadobný tím, ktorý ti pomáhal s prípravami?
Bohužiaľ nie, nechcela som tým nikoho zaťažovať. Ale bola to veľká chyba, pretože mi to padalo celé na hlavu. Ak by som to mohla vrátiť späť, úlohy by som rozdelila medzi viacero ľudí a nelipla by som na detailoch a maličkostiach. Pár ľudí som do procesu vo finále zapojila, ale už bolo neskoro a na svadbe som bola z celých príprav dosť vyčerpaná.
Podľa čoho si sa riadila pri vytváraní zoznamu hostí?
Pri výbere a triedení svadobných hostí sa pripravte na veľké kompromisy. Keďže v rodine to bola už tretia svadba, nepozývali sme už celé rodiny a vzdialených príbuzných. Zamerali sme sa najmä na ľudí, ktorí sú v našom živote aktívni, ktorí pre nás veľa znamenajú, alebo nás niekam posunuli, pomohli nám, hoci už teraz nie sme až tak v kontakte. Snažili sme sa to naplánovať tak, aby mal každý hosť aspoň dvoch parťákov, s ktorými sa pozná a s ktorými sa vie zabaviť. Vytvorili sme veľkú partiu ľudí. Tí sa medzi sebou dokázali zabaviť aj bez nás a nikto sa necítil „mimo diania“. Ľudí nad ktorými sme pri tvorení zoznamu váhali (napríklad kolegovia), sme sa rozhodli pozvať ako gratulantov po dvadsiatej hodine.
„Pri prípravách nezabúdať na ženícha – jeho predstavy, splniť mu to, čo je pre neho v deň D dôležité, aj keď sa to nemusí hodiť do pôvodnej koncepcie.“

Mala si vymyslený špeciálny koncept pri fotení? Nejaké zapamätateľné prvky, výber miesta...
Mali sme predstavu, prebrali sme ju aj s fotografom. Mala som mu poslať inšpiratívne fotky, ktoré by sme chceli spraviť, ale nedotiahla som to do konca, takže vo finále sme konali intuitívne. Keby som to mohla vrátiť, asi by som sa tomu venovala viac. Ale na druhej strane, keď sa nejaká konkrétna predstava zrealizuje, výsledok nie je vždy taký, ako keď fotka vznikne prirodzene. Najlepšie fotky, ktoré máme, vznikli tak, že sme to nechali na nášho fotografa. Ale občas, keď prechádzam Pinterestom, kde som si nechala uložené fotky iných svadobných párov, uvažujem, ako by sme vyzerali my v podobnom zábere.


Ako sa počas svadobných príprav nezblázniť? Máš nejaký recept?
Hlavne – nerobiť všetko sama. Nájdite si dve, tri spoľahlivé kamarátky, ktoré budú vedieť o všetkom a dohodnite sa, ktoré úlohy pripravia oni. Na deň D rozdeľte svoje povinnosti medzi družičky, dohodnite sa s rodičmi a súrodencami, čo v ten deň majú na starosti oni. Aby ste si svadobný deň mohli spolu so ženíchom užiť naplno. A nezabudnite na väčšiu časovú rezervu. Neodkladajte veci na poslednú chvíľu. Stanovte si nejaký jednoduchý rozvrh a skúste ho dodržiavať. Napríklad, že sa príprave budete venovať chvíľu každé nedeľné popoludnie. Treba sa zmieriť s tým, že nikdy to nebude na sto percent, pri takejto „akcii“ vznikne vždy kopec neočakávaných vecí. Nelipnite na nepodstatných maličkostiach, ľudia si aj tak zapamätajú hlavne to, ako sa na svadbe zabavili.


Čomu by si sa pri organizovaní svadby vo všeobecnosti vyhla?/ Čo by si možno spravila inak?
Veľa vecí som už spomenula. No hlavne by som si naplánovala a dodržiavala veci tak, aby som dva dni pred svadbou riešila už len menšie finálne úlohy. Popritom všetkom nezabúdajte na spánok, jedlo a tekutiny. Úlohy radšej rozdeľte a na deň svadby si naplánujte jedine pohodu a zábavu s ľuďmi okolo seba.
Nejaká špeciálna rada/odkaz pre čitateľky na záver?
Pri prípravách nezabúdať na ženícha – jeho predstavy, splniť mu to, čo je pre neho v deň D dôležité, aj keď sa to nemusí hodiť do pôvodnej koncepcie. Hoci sa v svadobný deň často nestíhate venovať sami sebe, nech vaša polovička vie, že je to hlavne o vás dvoch.


Publikované: 01.04.2023
Text: Zuzana Šinaľová
Foto: Martin Cintula Creativephoto
Odoberať Newslletter Buďte s nami v centre diania! Odoberajte náš newsletter, aby vám neunikli najnovšie svadobné trendy, inšpirácie a vychytávky.
PRIDAŤ INŠPIRÁCIE