Milá nevesta, drahý ženích. Začínajú vaše svadobné nápady pomaly naberať reálne kontúry, no o fotografovi ste ešte neprehodili ani slovko? Zostavili sme pre vás desať šikovných a nápomocných bodov. Predsa len ide o vyššiu investíciu a mal by to byť človek, ktorý bude po celý čas vašim rovnocenným parťákom. Okrem toho by mala jeho práca tvoriť celkom slušnú zbierku spomienok lemujúcich vaše spoločné manželské dni. Tak nech to stojí za to!
1. Nájdite si svoj štýl
Pomôžu svadobné magazíny, Pinterest, ale aj Instagram. Zhromažďujte si ústrižky z časopisov, ktoré lahodia vášmu vkusu a ukladajte si svadobné fotografie zo stránok, ktoré vás oslovili. Potrebujete si spraviť selekciu a prísť na to, čo sa vám obom skutočne páči. Nemusíte sa fotiť striktne iba v jednom štýle, fotografi vám dnes dokážu spraviť zmes rôznorodých fotiek. No ak preferujete len jeden štýl, uistite sa, že daný fotograf sa na taký druh fotiek špecializuje.
2. Spravte si svoju domácu úlohu
Reč je o ďalšej dôležitej časti. Predtým, než si zabookujete svojho favorita, je dobré preklepnúť si recenzie na jeho tvorbu. Určite má svoje portfólio zverejnené na sociálnych sieťach, kde sa viete dostať aj k odporúčaniam novomanželských párov, ktoré s daným fotografom spolupracovali. Dizajn webovej stránky tiež môže o osobnostnom štýle fotografa napovedať veľa. Sú recenzie na jeho prácu pozitívne? Ako komunikuje s komunitou na sociálnych sieťach? Malá nápoveda je na dosah.
3. Zorganizujte osobné stretnutie
Keď zistíte, že ste našli potenciálnych adeptov na fotenie vášho vysnívaného dňa, skúste ich najprv kontaktovať elektronickou poštou alebo im zatelefonujte a zistite si, či majú ešte voľný termín. Ak áno, tak si dohodnite stretnutie, pretože osobná komunikácia je ďalším krokom k dobrému výberu. Prezentácia na sociálnych sieťach nie je všetkým. Pokec medzi šiestimi očami častokrát odhalí to, čo vám pomôže rozhodnúť sa. Ľudský faktor je pridanou hodnotou.
4. Pozrite si niekoľko úplných svadobných albumov
Pokiaľ vám fotograf ukáže svadobnú „výberovku“, ktorú tvorí len zopár fotografií, vyžiadajte si kompletné portfólio z dvoch až troch svadieb. Získate tak komplexnejšiu predstavu o jeho tvorbe.
5. Nezabudnite na kritické oko
Je na fotografiách zachytená prvý svadobný bozk či iné emotívne zábery? Je ostrosť fotografií v poriadku? A čo svetlo? Zachytávajú aj spontánnu zábavu hostí? Iste, v deň svadby ste so svojím partnerom najdôležitejší ľudia planéty, ale takisto chcete zvečniť aj úsmev a dobrú zábavu vašich blízkych.
6. A čo fotografická človečina?
Profesionálne odvedená práca je komplex, ktorý okrem vydarených záberov zahŕňa aj osobnosť fotografa. Čím viac si „sadnete“ ako ľudia, tým bude vaša spolupráca lepšia. Nie je nič horšie ako mrzutý fotograf, ktorý si prišiel mechanicky urobiť svoju prácu. Pri stretnutí sa ho nebojte veľa pýtať a zaistite si tak dobrého sparing partnera.
7. Porovnávajte ceny svadobných balíkov
A preskúmajte, čo vlastne zahŕňajú. Každý fotograf má zostavený unikátny foto balíček, ktorý obsahuje viaceré fotografické zastávky. Budete chcieť zachytiť emócie celého svadobného víkendu, počnúc od fotenia s družičkami cez spoločný chlapčenský bowling až po zábavu do rána bieleho? Všetko konzultujte s fotografom. Ak chcete, aby svadobnú zábavu mapoval až do skorých ranných hodín, budete si musieť zrejme priplatiť. Tak isto aj za služby, ktoré jeho zostavený balíček neponúka. Niektorí fotografi si dokonca berú na fotenie aj ďalšieho parťáka, aby dokázali “vychytať” naozaj všetky momenty. Napríklad počas formálneho fotenia jeden zachytáva vás a druhý môže robiť zábery zo zákulisia. Je to len o vašich predstavách a o vzájomnej dohode. Pri väčšej svadbe sú dvaja fotografi veľkým benefitom.
8. Opýtajte sa na svoje práva
Väčšinu fotografií bude chcieť fotograf zverejniť aj na svojej stránke a na sociálnych sieťach, môže ich dokonca použiť aj ako reklamnú propagáciu. A s tým nemusí byť každý pár vysporiadaný. Takisto väčšina fotografov uplatňuje politiku, že svadobné fotografie môžete uverejniť iba s jeho vodoznakom. Nezabudnite si odkomunikovať aj túto časť, aby nedošlo k posvadobným nedorozumeniam.
9. Informujte sa o postprodukcii
Po svadbe všetci s napätím očakávajú správy s pribaleným súborom svadobného albumu. No treba si uvedomiť skutočnosť, že samotná úprava všetkých fotografií zaberie veľa času, takže na finálny výsledok môžete čakať pokojne aj osem týždňov. Je to však prirodzené, pretože fotograf väčšinou fotí v takzvanom „surovom režime“, kedy majú fotografie väčšiu veľkosť ako obyčajné JPG obrázky. Keď sa k tomu pridá retušovanie jednotlivých záberov, úprava svetla a farieb na každom zábere, tak to dá poriadne zabrať. Preto si na začiatku treba dohodnúť spoločnú víziu a opýtať sa na približné čakacie obdobie, ktoré budete musieť absolvovať ako každý pár pred vami a po vás.
10. Pripravte sa na deň D
Váš fotograf je profesionál, preto mu nezostavujte príliš podrobné zoznamy obsahujúce tisíc bodov. Radšej mu dajte stručnú predstavu o tom, že chcete zachytiť osobitne družičky, možno by bolo fajn oboznámiť ho s niektorými rodinnými záležitosťami, ako sú napríklad rozvedení rodičia, takisto mu môžete pripomenúť, že vaša babička potrebuje počas fotenia sedieť. Potom to už nechajte na neho.