Tipy a rady
Život po svadbe: Nezabudnite na povinné vybavovačky
So svadobnou rozprávkou a novým životom poznačeným rovnakým priezviskom prichádzajú na rad aj povinné trate, ktoré musíte po vašom veľkolepom dni absolvovať.
Keby to bolo všetko len o zábave, to by sa nám žilo, však? So svadobnou rozprávkou a novým životom poznačeným rovnakým priezviskom prichádzajú na rad aj povinné trate, ktoré musíte po vašom veľkolepom dni absolvovať. Najlepšie čo najskôr. Ak sa rozhodnete zmeniť si druhé meno, nezabudnite si do zoznamu povinnosti poznačiť vybavenie nasledujúcich bodov.
1. zmena trvalého pobytu
vybavíte na miestnom úrade v mieste bydliska
K zmene trvalého pobytu budete potrebovať starý občiansky preukaz a sobášny list, na základe ktorých matrika vystaví prihlasovací lístok. Potom vás neminie návšteva miestneho úradu, kde vás odhlásenia a následne navštívite miestny úrad vášho nového bydliska. Tento úkon je bezplatný a vybavíte ho na počkanie. Odporúčame ho nosiť všade so sebou, pretože ho od vás môžu vyžadovať aj v nasledujúcich inštitúciách.
2. občiansky preukaz
vybavíte na okresnom riaditeľstve príslušného Policajného zboru
Touto vecou budete asi začínať, pripravte sa rovno aj na zmenu cestovného pasu a vodičského preukazu. Zmenu občianskeho preukazu ste povinní nahlásiť do pätnástich dní. K tejto vybavovacej povinnosti budete potrebovať sobášny list, rodný list a samozrejme starý OP. Žiadosť o nový OP sa vypisuje priamo na mieste. Nový doklad si môžete vybaviť aj online prostredníctvom stránky Ministerstva vnútra SR. O elektronické vybavenie OP môžete žiadať len vtedy, ak už vlastníte OP s aktivovaným elektronickým čipom. V prípade elektronickej verzie dokladu si ho však nemôžete nechať poslať poštou, ale musíte si ho vyzdvihnúť osobne. Nepomôže vám ani splnomocnenie.
Náš tip: Bez nového občianskeho preukazu sa nepohnete ďalej vo väčšine prípadov. Preto je potrebné ho vybaviť čo najskôr. Ako jeho náhradu môžete použiť papier, ktorý vám vystavia pri žiadaní o nový OP.
3. cestovný pas
vybavíte na okresnom riaditeľstve príslušného Policajného zboru
K vybaveniu budete potrebovať rodný list, sobášny list a občiansky preukaz. Ak už vlastníte nový, tak ho prikladáte k žiadosti. Suma za nový cestovný pas závisí od toho, kedy ho chcete mať hotový. Pokiaľ ho potrebujete vyhotoviť “na počkanie” (do dvoch pracovných dní), tak si pripravte sumu 99 eur, ktorú zaplatíte za kolok. Za bežných okolností si naň počkáte 30 dní a za kolok zaplatíte 33 eur.
4. vodičský preukaz
vybavíte na dopravnom inšpektoráte okresného riaditeľstva Policajného zboru
Zmenu vodičského preukazu je potrebné nahlásiť najneskôr do siedmich pracovných dní. Opäť budete potrebovať sobášny list, rodný list, občiansky preukaz. Cena kolkov sa takisto líši od toho, kedy potrebujete mať vodičský preukaz vybavený.
5. informovanie zamestnávateľa
Tento bod nie je o nič menej dôležitý ako vybavenie nového občianskeho. Hlásite zmenu priezviska, ale aj zmenu trvalého pobytu. Treba tak urobiť do ôsmich pracovných dní. Z dokumentov treba doložiť sobášny list a nový občiansky preukaz (alebo jeho náhradu).
Náš tip: Odporúčame si urobiť zopár kópií sobášneho listu, bez nich sa totiž nezaobídete.
6. poisťovne
V zdravotnej poisťovni budete potrebovať sobášny list, rodný list, občiansky preukaz (nový alebo náhradu) a takisto starú zdravotnú kartičku. Na novú kartičku poistenca si počkáte dva až tri týždne. Môžete si ju prebrať osobne, alebo na pošte.
Ak ste zamestnaný/á, tak zmenu osobných údajov ohlásite iba svojmu zamestnávateľovi. Ten o tejto zmene informuje sociálnu poisťovňu. Takýto postup sa uplatňuje pri zamestnancoch na dohodu, ale aj pri tých, ktorí majú odvodovú úľavu. Ak ste však evidovaní na úrade práce či patríte k dobrovoľne poisteným osobám, tak ste povinní nahlásiť zmeny do ôsmich pracovných dní. Budete k tomu potrebovať aj sobášny list, nový občiansky preukaz alebo jeho náhradu.
7. banky
V bankách hlásite zmenu mena, priezviska a zmenu trvalého pobytu. Zmena zaberie len pár minút, no treba prísť s novým občianskym preukazom, nie s jeho náhradou. Pokiaľ chcete zmeniť aj údaje na kreditných kartách, budete si musieť počkať asi dva týždne, pretože starú kreditnú kartu musia najprv zablokovať.
8. návšteva mobilného operátora
Nové priezvisko bude treba evidovať aj pri vašom telefónnom paušále.
9. knižnica
Áno, aj taká vec ako je váš preukaz do knižnice musí byť podrobená zmene údajov.
10. kataster
Vlastníte nehnuteľnosť? Tak vás neminie ani táto povinnosť. Zmenu potrebujete nahlásiť aj na odbor katastra Okresného úradu, kde ste vlastníkom nehnuteľnosti. Budete k tomu potrebovať tlačivo “Žiadosť o vyznačenie zmeny trvalého pobytu”, ktoré spolu s kópiou občianskeho preukazu, potvrdení o zmene trvalého bydliska, a listom vlastníctva odovzdáte osobne alebo pošlete poštou.
11. lekári
Všetky zmeny by ste mali nahlásiť aj lekárom. Budete potrebovať nový občiansky preukaz, ale môže sa stať, že na niektorých pracoviskách od vás budú vyžadovať aj sobášny list.
12. evidencia vozidla
Aby ste sa vyhli zbytočnej pokute, poznačte si aj túto zastávku do vášho diára.
13. poistky a zmluvy
Tieto veci sú obzvlášť citlivé na presné údaje. Dajte si ich do poriadku čo najskôr.
Publikované: 29.06.2023
Text: Zuzana Šinaľová
Foto: Pinterest.com
Text: Zuzana Šinaľová
Foto: Pinterest.com